Системи інформації, моніторингу та оцінки якості донних відкладень для підтримки транснаціонального співробітництва для спільного управління водними ресурсами Дунаю (SIMONA)

Системи інформації, моніторингу та оцінки якості донних відкладень для підтримки транснаціонального співробітництва для спільного управління водними ресурсами Дунаю (SIMONA)

Основною метою SIMONA є поліпшення управління водними ресурсами річок басейну Дунай шляхом розробки стійкої, гармонізованої і готовою до впровадження «Системи інформації, моніторингу та оцінки ступеня забруднення донних відкладень».

SIMONA — це європейський проект в рамках Програми міжнародного співробітництва країн басейну Дунаю (Interreg Danube Transnational Programme (DTP)). Він фінансується Європейським Союзом. В рамках цього проекту співпрацюють 17 повних партнерів (11 — ERDF, 4 — IPA і 2 ENI) і 12 асоційованих партнерів (ASPs), які збалансовано і повно представляють весь басейн річки Дунай. Детальна інформація про проект та його місце в Програмі міжнародного співробітництва по Дунаю можна знайти за посиланням http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/SIMONA.

Законодавство ЄС (Директива 2013/39 / ЄС та її попередні версії) передбачає моніторинг якості донних відкладень і аналіз тенденцій з метою впровадження заходів по недопущення значного зростання концентрацій небезпечних речовин (НС) у відкладеннях і / або відповідної біоті. Хоча проведені кілька років тому спільні обстеження (JDS 1 і 2) донних відкладень в басейні Дунаю прийшли до висновку, що забруднені відкладення є реальною проблемою в басейні річки Дунай (DRB), країни дунайського басейну (DTP) не мають достатньої інституційної спроможності (інформаційної, методичної, установки) для побудови транснаціональної мережі моніторингу донних відкладень для оцінки тенденцій зміни НР.

Очікується, що моніторинг донних відкладень виявиться економічно ефективною альтернативою звичайному моніторингу водних ресурсів для НР, перерахованих в Рамкової Директиви для водних ресурсів ЄС (WFD). Отже, проект SIMONA відповідає сучасному запитом на ефективне і порівняльні вимірювання та оцінки забруднення донних відкладень в поверхневих водах в DRB шляхом надання готової до розгортання системи збору інформації, моніторингу та оцінки рівня забруднення відкладень для підтримки транснаціонального співробітництва в цілях спільного управління якістю води в басейні Дунаю (DRB).

Система є функціональною композицією

— (1) пробоотбора донних відкладень,

— (2) лабораторного аналізу,

— (3) протоколів оцінки та —

— (4) SIMONA-інструменту (он-лайнового ІТ-додатки), які можуть бути застосовані як на місцевому, так і на стратегічному рівні, і, таким чином, активно сприяють досягненню вимог з моніторингу забруднення і хімічного стану донних відкладень.

Головним результатом SIMONA стане поліпшення, гармонізація і скоординованість моніторингу якості донних відкладень і води в басейні річки Дунай.

Проектом передбачено підготовку фахівців з контролю забруднення донних відкладень. Це дає імпульс міжнародній співпраці між зацікавленими сторонами з моніторингу концентрацій НР в воді, донних відкладень і біоті. Через організовані в рамках проекту семінари будуть підготовлені 40 експертів по обладнанню 40 фахівців пройдуть підготовку на організованому зацікавленими сторонами семінарі, 30 експертів пройдуть підготовку в рамках 1.SIMONA курс, 30 експертів пройдуть підготовку в рамках 2.SIMONA курс і 30 експертів пройдуть підготовку в рамках 3.SIMONA курс. Вигода від проекту в ближньому і середньостроковому плані полягає в розробці прозорого методу моніторингу рівня забруднення донних відкладень, підтримуваного розробленим в рамках SIMONA математичним забезпеченням, який буде заохочувати співпрацю в міжнародному управлінні якості води.

Опубліковано в News